تبلیغات
وب تخصصی خودرو

وب تخصصی خودروروانکاری
تشکیل لایه روغن (فیلم) با ضخامت مناسب بین قطعات متحرک ،به منظور به حداقل رساندن اصطکاک و ساییدگی قطعات در حین کار، روانکاری را دانش آسان سازی حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر می نامند.انتقال حرارت
انتقال حرارت موضعی ایجاد شده از سطوح مورد نظر و خنک کردن قطعات متحرک ، 

لذا با افزایش درجه حرات باعث کاهش بیش از حد گرانروی روغن می شود و به موتور خودرو صدمه جدی وارد می شود. 

 

کاهش اصطکاک

یکی از ویژگیهای مهم روغن موتور کاهش تاثیر ضربات در حین انجام نیروی مکانیکی بر روی قطعات است ، بدین معنی که روغن موتور از تاثیر منفی ضربه های قطعات بر یکدیگر جلو گیری می نماید که جزء وظایف اصلی یک روانکار خوب است.
حفاظت از سطوح
روغن موتور  باید بتواند ایجاد آسیب بر روی سطوح قطعات فلزی را در مقابل ، زنگ زدگی ، خوردگی ، ترکیبات شیمیائی ، ضربه وارده به یاطاقان ها و دیگر قطعات خودرو محافظت کند و به عمر مفید موتور بیفزاید ، و از سر و صدای آن جلوگیری کند که یکی از ویژگیهای یک روغن موتور خوب است. در ضمن روغن موتور مانند کمک فنر ، جلو ضربه بر روی یاطاقان ها ، و سطح پیستون و رینگ ها را گرفته و از تماس شدید قطعات داخل موتور جلوگیری می کند.
آب بندی
آب بندی قطعات نیز از یکی  ویژگی های مهم روغن می باشد ، برای مثال روغن موتور ، فاصله ای بین رینگ پیستون و بدنه سیلندر و سایر قطعات را آب بندی کند تا هنگام  احتراق داخلی از فرار گازهای متراکم شده جلوگیری کند تا  قدرت و کشش موتور خودرو  کم نشود.
انتقال مواد
روغن موتور ها باید بتوانند ذرات ناشی از سائیدگی قطعات و مواد ناشی از تجزیه روغن موتور و سوخت، را از لابه لای قطعات به صورت معلق درآورده و از رسوب آن ها بر روی قطعات سیستم جلوگیری کند، سپس آنها را به فیلتر روغن و کارتر حمل نماید.
انتقال نیرو

روغنهای روانساز در بعضی موارد نقش انتقال قدرت و انرژی هیدرولیکی را به عهد دارند  (روغن های هیدرولیک).
ویژگیهای روغن های روانساز
باید دارای  گرانروی (ویسکوزیته) مناسب باشد، قابلیت روانکاری قسمتهای مختلف دستگاه و مقاومت کافی در برابر حرارت و اکسیده شدن را داشته باشد و پس ازکار مداوم و حرارت زیاد، مواد لجنی و روسوبات در لابه لای قطعات تشکیل ندهند. با ایجاد لایه نازکی(فیلم) بر روی سطوح متحرک که با یکدیگر در تماس هستند، از ساییدگی و فرسودگی آنها جلوگیری نماید. روغن موتور در حین عملیات روغنکاری کف ننماید. زنگ زدگی و خورندگی مواد شیمیائی را بر روی قطعات کنترل نماید. با قطعات لاستیکی و پلاستیکی ساز گاری کامل داشته باشد. در ضمن گرانروی یکی از شاخص های روغن موتور است که بر اساس آن طبقه بندی انجام می شود.
گرانروی Viscosity
شاخص گرانروی Viscosity Index
نقطه ریزش Pour Point
نقطه اشتعال Flash Point
نقطه احتراق Fire Point
چگالی یا دانستیه Density

اکنون که با وظایف مورد انتظار یک روانکار آشنا شدیم این پرسش پیش می آید که چه نوع روانکاری برای مصرف کننده از نظر اقتصادی و عملکرد بهینه می باشد در این خصوص مصرف کننده باید بین هزینه پرداخت شده و کارایی مورد انتظار روغن موتور موازنه ایجاد نماید آنها که با دانش روانکاری آشنا هستند می دانند که استفاده از روغن موتورهای ارزان قیمت و روغن موتورهای تقلبی تنها از نظر اقتصادی به صرف نیست بلکه در دراز مدت باعث تحمیل هزینه های گزاف بر خودرو مورد نظر خواهد شد اما این موضوع بدین معنی نیست که بهترین روغن موتور برای همه ی خودروها گران ترین آنها ست . لذا مصرف کنندگان جهت عملکرد بهینه در این زمینه باید روغن موتور متناسب با کارایی و عملکرد خودرو خود را انتخاب کنند . مصرف کننده با صرفه هزینه و پول زیاد می تواند یک روانکار خوب و با استاندارد بالا بخرد اما هرگز نمی تواند نواقص ناشی از عملکرد بد خودرو و یا رعایت نکردن ریزه کاری های روانکاری را با این روش جبران کند. در اکثر موارد هزینه ی تعمیر قطعات مستهلک که ناشی از استفاده روغن موتور نا مناسب است بسیار بیشتر از هزینه ای است که می توانستیم با آن روغن موتور گران تر ولی بهتر و مناسب برای خودرو مان تهیه کنیم. حال برای جلو گیری از فرسایش ، و از کار افتادگی ، خراب شدن خودرو ، و همچنین دسترسی به بیشترین بازده مکانیکی خودرو، رعایت قوانین زیست محیطی را نیز باید مد نظر گرفت که این نمونه خود بیانگر اهمیت دانش فنی روانکار در انتخاب بهترین به جای ارزان ترین است.
گرد آوری مطالب: کوروش سلیمانی
ترجمه و تنظیم : مهران اسدی
طبقه بندی: خنك كاری و روغن كاری،
[ سه شنبه 24 اسفند 1389 ] [ 11:44 ب.ظ ] [ محمد دلاوررفیعی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلامی گرم به دوستان عزیزاینجانب محمددلاوررفیعی دانشجوی مکانیک خودرومقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد لاهیجان هستم.
*************************
هدف من از طراحی این وبلاگ آشنایی دوستان با صنعت خودرو می باشد.
*************************
ازدوستانی که قصد همکاری بااین وبلاگ را دارند می توانند در بخش نظرات پیام بذارند تابرایشان دعوت نامه ارسال شود.
*************************
ما منتظر نظرات،انتقادات وپیشنهادات شما هستیم.
*************************
omiddel67@gmail.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب